İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » Elon Musk’ın Zaman Sınırlaması (Timeboxing) Metodu

Elon Musk’ın Zaman Sınırlaması (Timeboxing) Metodu

Elon Musk’ın Zaman Sınırlaması (Timeboxing) Metodu

Günümüzde hemen hemen herkesin en önemli sorunu olan zaman yönetimi, birçok iş adamı tarafından çok iyi bir şekilde uygulanıyor. Herkesin farklı bir yöntemi olmasına rağmen günümüzün en popüler iş adamı olan Elon Musk zaman sınırlaması metodu ile öne çıkıyor. Bu yazımızda sizlere Elon Musk’ın bu metodu ile zamanınızı nasıl verimli kullanabileceğinizi anlatacağız.

Elon Musk için her gün aynı değil. Pazartesi ve Cuma günlerini LA’daki SpaceX’te geçiriyor. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ise Tesla’da çalışmak için Körfez Bölgesi’ne gider. Elon Musk’ın Tesla’da haftada ortalama 42 saat ve SpaceX’te haftada 40 saat çalıştığı tahmin ediliyor. Ayrıca Y Combinator’a ve yapay zeka -kar amacı gütmeyen- OpenAI’de genellikle yarım gün zaman ayırdığı biliniyor. Musk’ın programında, hafta sonları daha belirgin oluyor. Pazar günlerini genellikle seyahat ederek veya Bel Air konağında kalarak geçiriyor. Cumartesi günü ise SpaceX’te zaman harcıyor, ya da beş küçük oğluyla vakit geçiriyor. Elon Musk, 2013'te çocuklarıyla ilgili olarak şunları söylemişti: “Bulduğum harika şey, hem onlarla birlikte olabiliyorum, hem de hala e-postalarıma bakabiliyorum. Onlarla birlikte olabilirim ve aynı zamanda hala sıkı çalışabilirim..” Çoklu görev, mümkün olduğu kadar çok saat çalıştığı için Musk’ın stratejisinin çok önemli bir parçası.

Zaman Sınırlaması Nedir ?

Zaman sınırlaması nasıl kullanacağınızı bilirseniz muhteşem bir zaman yönetimi metodudur. Yapacağınız işleri zamana yaymak yerine kısıtlı bir zaman diliminde bu işleri tamamlamayı sağlar. Parkinson yasasına göre bir işi yapmak için gereğinden fazla zamanınız var ise o işe daha çok zaman harcarsınız. Zaman sınırlaması metodu bu sorunun önlenmesini sağlar.

Mesela bir e-postayı yazmak ve göndermek için 5 dakikanızı ayırdıysanız bu e-postayı 5 dakikada belki de daha kısa sürede gönderebilirsiniz. Ama aynı zorluktaki bir e-postayı düzgün bir şekilde yazıp göndermek için 2 saat ayırdıysanız muhtemelen bu süre daha da uzayacaktır.

Bu sebeple birçok insan zaman daraldığı zaman daha üretkendir ve zaman sınırlaması yöntemi Parkinson Yasası ile başa çıkmanızı sağlar. Doğal olarak daha üretken olursunuz.

Bu yöntemin size sağlayacağı faydalar:

  • Yapacağınız işleri kendi takvim programınızla birleştirdiğinizden dolayı bu işleri organize için önünüzde belirli bir zaman dilimi var.
  • Rolünüz başkalarıyla iş birliği yapıp onlara güvenmenizi gerektiriyorsa, bu yöntem sizi daha düzenli bir pozisyona yerleştirir.
  • Her gün her hafta yaptığınız şeylerin kaydını tutabilir ve belirlediğiniz işleri yerine getirmede ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.
  • Bu yöntem size işlerinizi daha etkili bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.
  • Bu yöntem verimliliğinizi arttırarak yapacağınız işler hakkında pozitif düşünmenizi sağlar.

Elon Musk’ın Zaman Yönetimi

Elon Musk haftada 100 saat çalışmasına rağmen ailesine, hobilerine ve spor yapmaya da zaman ayırabilen birisidir. Bu muhteşem zaman yönetimi beceri sebebiyle de birçok insan kendisine süper kahraman lakabını takmıştır.

Peki Elon Musk bunu nasıl başarıyor? Çok Basit!

Musk zaman sınırlaması metodunu sabah uyandığından itibaren gün içerisindeki yapması gereken şeyleri bir zaman bloğu olarak belirliyor. Bu metot, diyet programınızdan e-mail yazmaya, toplantılarınızdan meditasyona kadar gün içerisinde yapmak istediğiniz her şey için kullanılabilir.

Aşağıda sıraladığımız adımlarla zaman sınırlaması metodunun yardımıyla zamanınızı verimli bir şekilde yönetmeye başlayabilirsiniz.

  • Önünüze bir kağıt alın ve bu kağıt üzerinde 2 ayrı blok oluşturun. Sol tarafta kalan sütunu saatlere ayırarak zaman sütunu olarak kullanın. Hatta saatleri de dakikalara bölebilirsiniz. Bu 30 dakika,10 dakika,5 dakika hatta 2 dakika bile olabilir. Siz nasıl isterseniz.
  • Sol tarafta ayrıca belirlenen işinizi bitirebileceğiniz tahmini bir zaman da ekleyin ve bu zamanlara uyun.
  • Önemli veya acil olan işleri zamana yaymayın ve belli bir zamana sıkıştırın.
  • Gün içerisinde beklenmeyen sorunlarla veya işlerle karşılaşabilirsiniz bunun için tampon bir zaman oluşturmayı unutmayın. Yani gün içerisinde her saati doldurmayın beklenmedik durumlar için ayırabileceğiniz zamanınız her zaman olsun.

Bu yukarıdaki sıralamaları bilgisayarınız veya telefonunuzla uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıda logosu verilen “Do-Now Focused Timeboxing” android uygulamasını kullanabilirsiniz.

Do-Now Focused Timeboxing

Android İndir

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.