İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » POMODORO Tekniği Nedir?

POMODORO Tekniği Nedir?

Derslerinize veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir konuya çalışmak istediğimizde sürekli olarak odaklanamama problemi yaşarız. Pomodoro Tekniği ise bu probleme çözüm olabilecek etkili bir çalışma yöntemidir. Bu yazımızda sizlere Pomodoro Tekniği ile nasıl verimli çalışabileceğinizi derledik.

Pomodoro tekniği, 1980’li yılların sonlarına doğru Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi metodudur. Pomodoro tekniği, çalışmanızı belirli zaman dilimlerine ayırarak yapmanızı baz alır. Genellikle bu teknik 25 dakikalık çalışmalar ve 5 dakikalık molalarla gerçekleştirilir. Her zaman dilimine ise İtalyanca’da domates anlamına gelen pomodoro denir. Böyle anılmasının sebebi de Cirillo’nun öğrenciyken geliştirdiği bu tekniği uygularken, zaman tutmak için kullandığı domates biçimindeki zamanlayıcı kullanmasından dolayıdır. Evet aslında bu tekniği tam Türkçe karşılığı olarak Domates Tekniği olarak bilinir. Tabi bu kendi dilimizde biraz absürt kaçacağından dolayı bizler bu tekniği genellikle Pomodoro Tekniği olarak duyarız. Pomodoro tekniğinin uygulanmasında ise süre tutmak oldukça önemli olduğu için genellikle telefonların kronometreleri veya harici zamanlayıcılar kullanılır.

POMODORO TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?

Pomodoro Tekniği’nin uygulaması oldukça basittir. Basit bir saat dışında herhangi bir şey gerektirmez. Kolayca öğrenilir ve uygulanır. Teknikten verim almak için yedi ila yirmi günlük sabit uygulama gerekir. Başladıktan kısa süre sonra zamanı etkin kullanmayı öğretse de gerçek sonuçlar ancak bu zaman aralığında ortaya çıkacaktır. Uygulama süreci oldukça basittir. Gün boyunca her proje için zaman kısa aralıklara bölünür ve periyodik molalar verilir. Her bir çalışma periyodu “Pomodoro” olarak adlandırılır. Aşamalarıyla Pomodoro Tekniği’ni uygulama şekli şöyledir;

1- Hedefler

Öncelikle yapılacak bir görev seçip bunu kısa zamanlı zaman aralıklarına ayırın ve hedeflerinizi listeleyin. Hedeflerinizi küçük parçalara bölmek, kısa aralıklarda çalışabilmek ve görev takibi yapabilmek açısından önemli olacaktır.

2- Çalışma

Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayıp yapacağınız iş üzerine yoğunlaşın ve 25 dakika dolana kadar odaklanarak çalışın. Çalışma sürenizde bölünmemeye, işten farklı bir konuyla ilgilenmemeye özen gösterin. Yapmak istediğiniz şeyleri mola zamanlarınıza erteleyin ve başka insanların da sizi bölmesine izin vermemeye gayret gösterin.
Eğer bölünürseniz sayacı sıfırlayın ve baştan başlayın.

3- Mola

25 dakika dolduktan sonra işin neresinde olursanız mutlaka 5 dakika mola verin. Bu molaları iş dışındaki bir aktivite ile değerlendirmek tekniğin en önemli noktalarından biridir. Zihni tazelemek için işten uzaklaşıp farklı bir şekilde mola vermek gerekir. Örneğin hava almak, odada gezinmek, iş dışındaki bir konuyla ilgili metin okumak veya kahve içmek gibi molalar verilebilir.

4- Döngü

Moladan sonra aynı döngüyü sürdürün ve gerçekleştirdiğiniz hedefleri, bitirdiğiniz Pomodoro döngülerini, bölünmelerinizi, tamamlayamadığınız döngüleri ve işleri listenizde işaretleyin. Bu döngüyü çalışma-mola-çalışma-mola şeklinde sürdürürseniz odaklanmanızı maksimum seviyede tutacaksınız.

5- Uzun Mola

4 Pomodoro zaman dilimi geçtikten sonra 15-20 dakika gibi uzun bir mola verin. Her 4 Pomodoro’dan sonra bu uzun molayı tekrarlayın.  Bu şekilde 2 saatlik bir çalışma gerçekleştirmiş olursunuz. Pomodoro tekniğinin temel amacı da sizlerin çalışma süreniz içerisinde sıkılmamanız ve molalarda da gevşememenizi sağlamaktır. Bu sebepten süreler kısadır.

6- Rapor

Zamanınızı ne derece iyi kullandığınızı görmek için tuttuğunuz listeleri kontrol edin. Kaç Pomodoro döngüsünde başarıya ulaştığınızı, kaç tanesinde bölündüğünüzü ve hedeflediğiniz sayıya ulaşıp ulaşmadığınızı raporlayın.

POMODORO TEKNİĞİ KİMLER İÇİNDİR?


Pomodoro Tekniği genellikle yazılımcılar, tasarımcılar, yaratıcı işler yapan kişiler, düzenli olarak üretmek zorunda olanlar, yoğun konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar tarafından kullanılır. Bu kişiler yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini her daim taze tutmak zorundadırlar. Bu teknik verimli çalışma sağladığından dolayı özellikle bu tarz işleri yapan kişilere önerilir. Aslında Pomodoro Tekniği hemen hemen her iş dalına uyarlanabilir. Çünkü bu teknik bireyler için üretkenliği ve zamanı doğru kullanmayı sağlar. Freelancer’lar da bu teknikten yararlanarak zamanlarını planlayabilirler ve evden çalışmanın getirdiği zamanı verimli kullanma konusundaki problemleri giderebilirler. Ayrıca Pomodoro Tekniği ders çalışma teknikleri arasında da sayılmaktadır. Odaklanma gerektiren ders çalışma aktivitesi için bu teknik oldukça faydalıdır. Sınavlara hazırlanan ve düzenli çalışmak zorunda olan her öğrencinin kişisel disiplinine yardımcı olacak ve üretkenliğini arttıracaktır.

POMODORO TEKNİĞİ’NİN FAYDALARI

ZAMAN KONTROLÜ VE VERİMLİLİK

Pomodoro Tekniği sayesinde hem bir aktivitenin ne kadar süre gerektiğini hem de bunca zamanın nereye gittiğini öğreneceksiniz. Ayrıca bu sistem ile çalışırken bölünmeleri önleyecek ve odaklanmayı sürdüreceksiniz. Bu da size zamanınızı verimli kullanmayı öğretecek.

PLANLAR VE HEDEFLER

Zaman yönetiminiz sayesinde gününüzü doğru şekilde planlamaya ve zamanı etkin kullanmaya başlayacaksınız. Doğal olarak kendinize daha net hedefler belirleyecek ve bir işin ne kadar sürede biteceğini önceden bileceğiniz için kontrolü elinizde tutacaksınız.

MOTİVASYON VE ÜRETKENLİK

Saatlerce çalışmaktansa 25 dakika çalışmak daha kolaydır. Kısa çalışma süresi size kolay görünecek ve işleri daha yüksek motivasyonla tamamlayacaksınız. Ayrıca işleri küçük parçalara böldüğünüz için tamamlanan her parça size “iş bitirmiş” olma hissini yeniden yaşatacak. Her tamamladığınız döngü ile birlikte üretkenliğinizi de arttıracaksınız.

8 saat çalışabilme imkanı

Pomodori tekniğinin en güzel yanı gün içinde mola süreleri ile birlikte 8 saate kadar çalışma imkanı verebilmesidir. Üstelik pomodori yöntemi ile çalıştığınızda, normal çalışma tekniklerine göre çok daha az yorgun hissedersiniz.

POMODORO SAATİ

Pomodoro saati, domates şeklinde bir saattir. Tekniğin tasarımcısı Cirillo mutfağındaki domates şeklinde saatten esinlenerek, tekniğin adını da İtalyanca “Domates” koyduğu için saatin genel kabul görmüş şekli budur. Fakat günümüzde mekanik saatler çok fazla tercih edilmemekte ve genellikle zamanlayıcı ihtiyacı tarayıcı eklentileri veya mobil uygulamalarla giderilmektedir. Pomodoro zamanlayıcısı olarak birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar tekniğe özel kurgulanmıştır ve kullanılmaları sonucunda verimlilik raporları gibi raporlar da vermektedirler.
Aşağıdaki ücretsiz araçlardan bir kısmı Pomodoro Tekniği için tasarlanmıştır.

Andorid Uygulama İndir

Apple Uygulama İndir

Windows Giriş

Farklı zaman yönetimi teknikleriyle karıştırılarak uygulanabilir veya zaman aralıkları kişilerin kendi metotlarına göre yeniden düzenlenebilir. 25 dakikaya 5 dakika uygun gibi görünse de herkesin birebir aynı şekilde uygulamasına gerek yoktur. Önemli olan belli uzunluktaki çalışma saatlerinin arasına kısa molalar koyulması ve bu döngünün sürdürülebilmesidir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.