İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun Doğum Gününüzde Çektiği Fotoğraflar

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun Doğum Gününüzde Çektiği Fotoğraflar

NASA, Hubble Uzay Teleskobu'nun 30. yaş günü kutlamaları kapsamında geliştirdiği bir arama özelliğiyle, insanlara doğum gününde teleskobun çektiği görüntülere ulaşabilmesini sağlıyor. Bu arama özelliğine NASA'nın internet sitesinden erişilebiliyor.

1990 yılının Nisan ayında uzaya gönderildiği günden bu yana 7 gün 24 saat uzayı bizim için gözleyen Hubble Uzay Teleskobu'nun 30. yaş günü kutlanıyor. NASA, Hubble'ın 30. yaş günü için dünya çapındaki uzay meraklılarına bir sürpriz hazırladı. NASA'nın internet sitesinden erişilebilen küçük bir arama motoruyla doğum gününüzde Hubble Uzay Teleskobu'nun hangi fotoğrafı çektiğini görebiliyorsunuz.

Hubble Uzay Teleskobu, bir zamanlar bilim insanlarının hayal bile edemeyeceği çok önemli görüntüleri yakalamıştı. Bunlar arasında kara deliğin ilk görüntüsü, güneş sistemimizin ötesindeki bir gezegenin 'yaşama elverişli bir bölgesi'nde bulunan su buharı, kütleçekim dalgaları bu ilkler arasında yer alıyor.

HUBBLE TELESKOBU İLE DOĞUM GÜNÜ UZAY FOTOĞRAFI NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Doğum gününüzde çekilen uzay görüntülerine ulaşabilmek için öncelikle aşağıda yer alan linke tıklayınız.

Ardından karşınıza çıkacak olan sayfadan "Select Month" alanına doğduğunuz ayı, "Select Date" alanına ise doğduğunuz günü yazınız.

İstenilen bilgileri girdikten sonra "submit" tuşuna basınız.

Karşınıza çıkan arka plan görüntüsü, sizin doğum gününüzde Hubble teleskobunun çektiği görüntüyü oluşturmaktadır.

Görüntüyü indirmek için bilgi ekranının üzerindeki "See Full İmage" tuşuna basınız.

Artık büyük ekran olarak açılan görüntüyü cihazınıza kaydedebilirsiniz.

HUBBLE TELESKOBU NEDİR?


Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın anısına verilmiş; Nisan 1990'da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına rağmen, HUT en büyüklerindendir ve birçok üstün özelliğe sahiptir. Ayrıca hem hayati öneme sahip bir araştırma aracı olması hem de astronomi için etkili bir halkla ilişkiler unsuru olması nedeniyle çok tanınmıştır.

HUT, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında ortak bir çalışmadır ve Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA'nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

Uzay teleskopların yapımı ilk olarak 1923'te düşünüldü. HUT için 1970'lerde, 1983'te uzaya gönderilmesi hedefiyle fon bulundu ancak proje teknik gecikmeler, bütçe sorunları ve Challenger faciası nedeniyle gecikti. 1990'da yörüngeye yerleştirildikten sonra bilimadamları ana aynanın teleskobun çalışmalarını kısıtlayacak şekilde yanlış yerleştirildiğini tespit etti. 1993 yılında bir uzay mekiği yolculuğunda bu sorun giderildi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.