İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » Miras Problemi

Miras Problemi

Zengin ve tuhaf amcan yeni vefat etmiş, sen ve 99 akraban da vasiyetinin açıklanmasına davetlisiniz.

Amcan, parasının tamamını sana bırakmak istiyordu ama bu durumda akrabalarının sana rahat vermeyeceğini de biliyordu. Dolayısıyla sana bulmacalarla ilgili bilinecek her şeyi öğrettiğine güvenmiş.

Vasiyetinde amcan şöyle bir not bırakmış:

"Bir bulmacam var. Eğer 100'ünüz birden cevaplarsanız parayı aranızda eşit bölüşeceksiniz. Ama içinizden biri bulmacayı çözebilirse, hem de bütün o ayak işlerini yapmadan, bütün parayı o kişi alacak. Bol şans!"

Avukat, seni ve 99 akrabanı malikânenin içindeki gizli bir odaya götürüyor. Odada 100 tane dolap var, her birinin içerisinde de bir kelime.

Avukat diyor ki: "Bütün akrabalara 1'den 100'e kadar bir numara verildi.

1. varis bütün dolapları açacak.

2. varis olan her ikinci dolabı kapatacak.

3. varis her üçüncü dolabın durumunu değiştirecek.

Yani açıksa kapatacak, kapalıysa açacak ve böyle 100. varise kadar gidecek. En sonda açık kalan dolaplardaki kelimeler, kasanın şifresini bulmanıza yardım edecek.

Kuzen Thaddeus, dolaplara tam yeltenecekken sen atılıyorsun ve avukata hangi dolapların açık kalacağını bildiğini söylüyorsun. Ama nasıl?

Cevap: 3 Cevaba: 2 Cevaba: 1 Bir dolabın durumunun kaç kere değiştiğini bulabilmek için dolap numarasının bölen sayısını bulmalıyız.

Örneğin, 6. dolabı 1. varis açacak, 2. varis kapatacak, 3. varis açacak, son olarak 6. varis kapatacak.

1, 2, 3 ve 6 sayıları 6'nın bölenleri. Yani dolap numarasının çift sayıda böleni varsa, kapalı kalacak, tek sayıda böleni varsa da açık kalacak.

Dolapların çoğunun çift sayıda böleni var, ki düşününce mantıklı çünkü bölenler çiftler hâlinde gelirler.

Hatta, tek sayıda bölene sahip dolaplar tam kareler, çünkü bir bölenleri, kendisiyle çarpıldığında sayıyı veriyor. Misal 9. dolabı, 1. varis açacak, 3. varis kapatacak, ve 9. varis yeniden açacak.

3 kere 3, 9 eder ama 3 bölen olarak yalnızca bir kez sayılabilir.

Sonuç olarak, dolap numarası tam kare olan dolaplar açık kalacak.

Bu on dolabın çözüm olduğunu bildiğinden dolayı, hemen onları açıyor ve içlerindeki kelimeleri okuyorsun: "Dolabın şifresi yalnızca iki kere ellenmiş ilk beş dolapta bulunmakta."

Yalnızca iki kere ellenmiş dolapların numaralarının, asal olması gerektiğini fark ediyorsun.

Çünkü hepsinin sadece iki böleni var: 1 ve kendisi.

Yani kasanın şifresi 2-3-5-7-11. Avukat sana kasayı getiriyor, sen de mirasını elde ediyorsun. Akrabalarının didişmekten amcanızın bilmecelerini dinlememeleri de, artık onların kabahati.

fiziktime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.