Fizik Time

Bayes Teoremi Nedir?

Bayes teoremi, olasılık kuramı içinde incelenen önemli bir konudur. Bu teorem bir rassal değişken için olasılık dağılımı içinde koşullu olasılıklar ile marjinal olasılıklar arasındaki ilişkiyi gösterir. Bu şekli ile Bayes teoremi bütün istatistikçiler için kabul edilir bir ilişkiyi açıklar. Bu kavram için Bayes kuralı veya Bayes savı veya Bayes kanunu adları da kullanılır. Olasılık teorisi içinde incelenen bir olay olarak B olayına koşullu bir A olayı (yani… Daha fazlasını oku »Bayes Teoremi Nedir?

Narsistik sayılar

Narsistik sayılar, n haneli bir sayının basamaklarının n’ inci üstlerinin toplamı, sayının kendisine eşitse, böyle sayılara narsistik sayılar denir. Diğer bir ifade ile, Bir sayı kaç basamaklı ise rakamlarının basamak sayısı kuvvetlerinin toplamı kendisine eşit olan sayılara narsistik sayı denir. Diğer bir ismi Armstrong sayısıdır.… Daha fazlasını oku »Narsistik sayılar

TYT 2022 – KAÇ GÜN KALDI?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi TYT Tarihi: 18 Haziran 2022 Yukarıdaki sayaç, ÖSYM’nin resmi açıklamasına göre TYT 2022 sınavına ne kadar kaldığını göstermektedir. Hangi Gün: Cumartesi  Saat: 10:15  Sınav Süresi: 135 dk   Başvurular: 11 Şubat-07 Mart 2022   Geç Başvuru Günü: 16-17 Mart 2022 YKS Sonuç Açıklama Tarihi: 20 Temmuz 2022 YKS 2. Oturum (AYT) Sınavına Kaç… Daha fazlasını oku »TYT 2022 – KAÇ GÜN KALDI?

Pi Sayısında Doğum Gününüzü Bulabilirsiniz

Pi sayısı (π), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabitidir. İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π harfinden alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir. Bildiğiniz gibi pi sayısı bir irrasyonel sayıdır yani virgülden (3,14…….)… Daha fazlasını oku »Pi Sayısında Doğum Gününüzü Bulabilirsiniz

2021 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu

2021 yılı Nobel Fizik Ödülü’nü Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi kazandı. 2021 Nobel Fizik Ödülü’nün bu yılki sahipleri Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamada Manabe ve Hasselmann’ın geliştirdikleri iklim modelleri ve insanların Dünya’nın iklimine etkileri… Daha fazlasını oku »2021 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu

Tsunami Nasıl Oluşur?

Tsunami Japonca’da liman dalgası anlamına gelen 津波 sözcüğünden okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil… Daha fazlasını oku »Tsunami Nasıl Oluşur?

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)

Kutup ışıkları ya da kutup aurorası, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis veya kuzey ışıkları olarak adlandırılır. Güney enlemlerindeki aurora australis (güney kutup ışıkları) oluşumu da benzer… Daha fazlasını oku »Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)

Çoğalan tavşan bilmecesini çözebilir misin?

Yıllar süren deneylerden sonra en sonunda geleceğin ev hayvanlarını yarattın– nano-tavşanlar! Küçükler, kabarıklar ve olabildiğine hızlı çoğalıyorlar. Laboratuvarında 36 yaşam hücresi var, ters piramit şeklinde düzenlenmiş ve en üst sırada 8 hücre mevcut. İlk hücrede bir tavşan var, ikincide iki ve böyle gidiyor; sonuncuda ise… Daha fazlasını oku »Çoğalan tavşan bilmecesini çözebilir misin?