İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » İşte Einstein’ın Bilmecesi

İşte Einstein’ın Bilmecesi

Genç Einstein fizik dünyasını değiştirmeden önce, bu ipuçlarını içeren bir bilmece hazırlayarak zekâsını göstermiş oldu. Tarihteki en zeki insanlardan biri tarafından yazılmış bu zekâ oyununu oynamaya hayır diyebilir misiniz? Deneyelim.

Dünyanın en nadir bulunan balığı şehir akvaryumundan çalındı. Polis izleri 5 özdeş evin olduğu bir sokağa kadar takip etti. Ama bütün evleri aynı anda aramaları mümkün değil ve eğer yanlış evi seçerlerse, hırsız takip edildiğini anlayarak kaçacak. Bu davayı çözmek şehrin en iyi dedektifi olduğunuz için size verildi. Olay yerine vardığınızda, polis size bildiklerini anlatıyor. Birincisi: Her evin sahibi farklı bir milliyete mensup, farklı türde bir içecek ve farklı türde bir sigara tüketiyor. İkincisi: Her evin iç duvarları farklı renkte boyanmış. Üçüncüsü: Her evde farklı bir hayvan var. Bunlardan biri balık. Birkaç saat süren dedektiflik işinden sonra birkaç ipucu buldunuz. Bu bilgiler çok fazla gibi görünebilir, ama cevaba giden açık bir mantık yolu var. Bilmeceyi çözmek, sudokuya çok benziyor. Bu yüzden aklınızdakileri bunun gibi bir tabloda düzenlemek isteyebilirsiniz.

İpuçları

1.THE BRIT LIVES IN THE HOUSE WITH RED
WALLS.
2.THE SWEDE HAS A DOG.
3.THE DANE DRINKS TEA.
4.THE HOUSE WITH GREEN WALLS IS DIRECTLY TO THE LEFT OF THE HOUSE WITH WHITE WALLS.
5.THE OWNER OF THE HOUSE WITH GREEN WALLS DRINKS COFFEE.
6.THE PERSON WHO SMOKES PALL MALL CIGARS OWNS A BIRD.
7.THE OWNER OF THE HOUSE WITH YELLOW WALLS SMOKES DUNHILL CIGARS.
8.THE MAN LIVING IN THE CENTER DRINKS MILK.
9.THE NORWEGIAN LIVES IN THE FIRST HOUSE.
10.THE MAN WHO SMOKES BLENDS LIVES NEXT TO THE CAT OWNER.
11.THE HORSE'S OWNER LIVES NEXT TO THE MAN WHO SMOKES DUNHILL.
12.THE MAN WHO SMOKES BLUE MASTER DRINKS ROOT BEER.
13.THE GERMAN SMOKES PRINCE.
14.THE NORWEGIAN LIVES NEXT TO THE HOUSE WITH BLUE WALLS.
15.THE MAN WHO SMOKES BLENDS HAS A NEXT-DOOR NEIGHBOR WHO DRINKS WATER.

1.İNGİLİZ KIRMIZI DUVARLI EVDE YAŞIYOR.
2.İSVEÇLİNİN BİR KÖPEĞİ VAR.
3.DANE ÇAY İÇER.
4.YEŞİL DUVARLARA SAHİP EV, BEYAZ DUVARLARA SAHIP EVIN HEMEN SOLUNDADIR.
5.YEŞİL DUVARLARA SAHİP EVİN SAHİBİ KAHVE İÇER.
6.PALL MALL SİGARASINI İÇEN KİŞİNİN BİR KUŞU VARDIR.
7.SARI DUVARLARA SAHİP EVİN SAHİBİ DUNHILL SİGARASINI İÇER.
8.MERKEZDE YAŞAYAN ADAM SÜT IÇER.
9.NORVEÇLİ İLK EVDE YAŞAR.
10.SİGARA İÇEN ADAM, KEDİ SAHİBİNİN YANINDAKİ EVDE YAŞIYOR.
11.ATIN SAHİBİ DUNHILL IÇEN ADAMIN YANINDAKİ EVDE YAŞIYOR.
12.MAVİ MASTER SİGARASINI İÇEN ADAM BİRA İÇER.
13.ALMAN PRENS SİGARASINI İÇİYOR.
14.NORVEÇLİ MAVİ DUVARLI EVİN YANINDA YAŞIYOR.
15.KARIŞIM IÇEN ADAMIN SU İÇEN BIR YAN KOMŞUSU VARDIR.

Çözüm Tablosu

Cevap için 3 2 1 Başlarken, 8. ve 9. bilgiler için kanıtları sıralıyoruz. Anında, Norveçli'nin sokağın sonunda oturduğu için yanında sadece bir ev olduğunu fark ediyorsunuz, ki bu ev 14. ipucundaki gibi mavi boyalı olmalı. 5. ipucuna göre yeşil boyalı evin sahibi kahve içiyor. Bu ortadaki ev olamaz çünkü sahibinin süt içtiğini biliyorsunuz ve ikinci ev de olamaz, çünkü bu ev mavi duvarlı. Ve 4. ipucu. Yeşil duvarlı ev, beyaz duvarlı evin hemen solunda dediği için ilk ve beşinci ev de olamaz. Yeşil duvarlı ev için tek kalan yer kahve içen sahibiyle 4. ev, böylece 5. ev de beyaz boyalı olan. 1. ipucu sana milliyet ve renk veriyor. Bu iki bilginin de eksik olduğu tek sütun ortadaki olduğu için bu, İngiliz'in kırmızı duvarlı evi olmalı. Elimizde tek kalan duvar rengi sarı olduğundan bu 7. ipucunun Dunhill sigarasını içtiğini söylediği ilk ev olmalı. 11. ipucu at sahibinin bu evin komşusu olduğunu söylüyor, bu ancak 2. ev olabilir. Bir sonraki adım ilk evdeki Norveçli'nin ne içtiğini bulmak. 3. ipucu Danimarkalı'nın çay içtiğini söylediği için çay olamaz. 12. ipucuna göre kök birası içen kişi Bluemaster içtiği için ve zaten süt ve kahveyi yerleştirdiğin için aradığın içecek su olmalı. 15. ipucundan Norveçli'nin 2. evde oturduğunu bildiğimiz komşusunun Blends sigarasını içtiğini buluyoruz. Şimdi tabloda hem sigara hem de içecek olmayan tek yer, 5. sütun olduğu için bu, 12. ipucundaki kişinin evi olmalı. Bu durum sadece 2. evi içeceksiz bıraktığı için çay içen Danimarkalı orada yaşıyor olmalı. Şu an 4. ev hem milliyet hem sigara markası eksik tek yer olduğu için 13. ipucundaki Prince içen Alman burada yaşıyor olmalı. Eleme metoduyla, İngiliz'in Pall Mall içtiğini, İsveçli'nin 5. evde oturduğunu, 6. ve 2. ipucunun yardımıyla da bu ikisinin sırayla kuşu ve köpeği olduğunu buluyoruz. 10. ipucu kedi sahibinin, Blend içen Danimarkalı'nın yanında yaşadığını belirterek onu 1. eve yerleştiriyor. Şimdi tablodaki tek boşlukla, yeşil duvarlı Alman'ın suçlu olduğunu anlıyorsunuz. Polisle birlikte eve baskın yapıp hırsızı balık elinde yakalıyorsunuz. Bu açıklama anlaşılır olsa da bunun gibi bulmacalar genellikle yanlış başlangıçlar ve çıkmazlar içerir. İşin püf noktası eleme metodunu kullanmak ve birçok kere deneyip yanılmakla doğru parçalara odaklanmayı öğrenmek. Ne kadar bulmaca çözersen, yeterli bilgi olduğunda, çıkarım yapma içgüdün o kadar gelişmiş olacak. Peki genç Einstein gerçekten bu bulmacayı yazdı mı? Muhtemelen hayır. Yazdığına dair kanıt yok ve bahsi geçen bazı markalar çok yeni. Ama buradaki mantık, evrenin doğasını anlatan çok bilinmeyenli denklemleri çözmek için kullanılandan farklı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.