İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » Elon Musk’ın Uzaydan İnternet Projesi: Starlink Nedir?

Elon Musk’ın Uzaydan İnternet Projesi: Starlink Nedir?

Bildiğiniz gibi yeryüzündeki internet ağının çok büyük bir kısmı yer altı ve okyanus tabanında bulunan, kıtalar arası kablolu bağlantılardan oluşuyor. Yani evde kablosuz internet kullansak da aslında global ağın büyük bir kısmı kablolardan ibaret diyebiliriz. İşte Elon Musk da bu sorunu çözmek için Starlink adında bir girişim başlattı.

Starlink nedir?

Starlik, en kaba tabirle doğrudan uydudan internet hizmeti veren sistemin ve bu hizmeti veren şirketin adıdır. Yeryüzüne ortalama 550 km mesafeye konumlandırılan mini uydularla Dünya’nın çevresini sarıp, yüksek hızda ve düşük gecikmede internet hizmeti sağlamayı amaçlar. Diğer uydudan internet hizmetlerinden en büyük farkı, söz konusu uydu ağının birbirine entegre olarak çalışmasıdır.

Yörüngede kaç adet Starlink uydusu var?

Şubat 2021 itibarı ile Dünya yörüngesinde 1000’in üzerinde Starlink uydusu bulunuyor. Elon Musk’ın hedefi ise bu uydu sayısını önümüzdeki yıllarda 42 bin adede çıkarmak. Bu sayede Dünya’nın çevresi bir küre sarılacak ve hemen her bölgesine yüksek hızlı internet bağlantısı sunulabilecek.

Starlink kaç para, aylık abonelik ücreti ne kadar?

Starlink modemi ve anteni için 499 dolar ve ardından internet hizmeti için de ayda 99 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Şu an için hizmet Türkiye’de olmadığı için TL bazında fiyatı netleşmiş değil.

Starlink internet hızı ne kadar?

Beta testleri sırasında Starlink internet bağlantı hızlarının 150 - 210 mbps’ye kadar çıktığı kaydedildi. Bölgeye göre değişmekle birlikte bu hızın 90 mbps’ye kadar gerilediğini söylemek mümkün. Ayrıca bağlantı uydu sinyalleri ile yapıldığı için hızın hava muhalefetinden de etkilendiğini söyleyebiliriz.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız.

Starlink 500 binden fazla ön sipariş aldı: Elon Musk, talebi karşılayabileceklerini söylüyor.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, salı günü yaptığı açıklamada SpaceX'in Starlink uydu internet hizmeti için 500 binden fazla ön sipariş aldıklarını açıkladı. Uzay firması SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Musk, bu talebi karşılamalarına engel olacak herhangi bir teknik sorun beklemediğini söyledi.

Musk'ın açıklaması, CNBC muhabirinin Twitter'da yaptığı bir paylaşıma cevaben geldi. Muhabir Michael Sheetz, SpaceX'in ön siparişlerde aldığı 99 dolarlık (yaklaşık 800 TL) ücretin iade edilebilebilir nitelikte olduğunu ve dolayısıyla hizmeti garanti altına almadığını yazdı.

Teknoloji milyarderi ise Sheetz'e verdiği cevapta "Büyük olasılıkla ilk 500 bin müşterinin tamamı hizmet alacak" ifadelerini kullandı:

Tek sınırlama, kentsel alanlardaki yüksek kullanıcı yoğunluğu. Büyük olasılıkla ilk 500 binin tamamı hizmet alacak. Birkaç milyonluk kullanıcı aralığına girdiğimizde ise işler zorlaşıyor.

Bunun ardından Musk'a açıklaması için teşekkür eden Sheetz, paylaşımına bir ek yaptı ve ekim ayında halka açık beta sürümünü başlatan Starlink'in şubata kadar 10 binden fazla kullanıcıya ulaştığını bildirdi.

SpaceX, bu 500 bin kişinin internet hizmeti almaya ne zaman başlayacağını ise açıklamadı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.