İçeriğe geç
Anasayfa » Fizik Time » Doğru Yumurtayı Bulmalısın

Doğru Yumurtayı Bulmalısın

Oğlunuzun altıncı doğum günü için ona olası en hoş yaratığı almaya söz verdiniz: Cuddly. Onun, korkutucu duddly'nin ve iğrenç fuddly'nin kuzeni olduğu kimin aklına gelir. Hepsi Wuddly türünün üyesi ve bunları sahiplenme süreci oldukça garip.

Wuddly cinsinden tek bir hayvan yapmak için 100 yumurta gerekiyor. 100 yumurta birlikte kuluçka makinesine yerleştirildiğinde yumurta füzyonu ile aşağıdaki şekilde birleşiyorlar. Mavi ve mor birleşerek kırmızı yumurtaları, kırmızı ve mavi birleşerek mor yumurtaları ve kırmızı ile mor birleşerek mavi yumurtaları oluşturur.

Sayıca fazla olan yumurtalar önce birleşir ve eğer iki yığının sayıları aynıysa bunlardan biri rastgele oluşur. Tek bir tane kalana kadar birleşme devam eder. Son yumurta mavi ise yumurtadan bir Cuddly çıkar. Mor ise bir Duddly ve kırmızı ise bir Fuddly çıkar.

Şu an kuluçka makinesinde 99 yumurta var. 23 mavi, 33 mor ve 43 kırmızı. Herhangi renkte bir yumurta ekleyerek işlemi başlatabilirsiniz. Tüm yumurtalar birleşip tek bir yumurta oluştuğunda çıkacak yaratık görür görmez size bağlanacak. İşte bu yüzden bir Cuddly çıkması önemli. Sonuçta oğlunuza bir söz verdiniz.

Bir cuddly almak için makineye hangi renkte yumurta eklemelisiniz?

Kendi kendinize düşünmek için videoyu burada durdurun.

İpuçları

1.Kuluçka makinesi şu anda 99 yumurtaya sahiptir.
23 mavi, 33 mor, 43 kırmızı.

2.Bir yumurta kalana kadar çiftler halinde birleşir:
-kırmızı yumurta ve mavi yumurta mor yapar
-mavi bir yumurta ve bir purple yumurta kırmızı bir yumurta yapar
-mor bir yumurta ve kırmızı bir yumurta mavi yumurta yapar

3.Sayıca fazla olan yumurtalar önce birleşir ve eğer iki yığının sayıları aynıysa bunlardan biri rastgele oluşur. Tek bir tane kalana kadar birleşme devam eder.
En küçük iki yığın eşitse, bir yumurta rastgele birinden gelir.

4.Son yumurtanın mavi olmasını istiyorsunuz.

5.Kuluçka makinesine tam olarak bir mavi, bir mor veya bir kırmızı yumurta ekleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, artık müdahale edemezsiniz.

Cevap için: 3
Cevap için: 2
Cevap için: 1

Farklı renklerden çıkan cuddly, duddly ve fuddly'lerden dolayı kafanızın karışması normal. Her renkte toplam kaç yumurta olduğunu göz ardı edip sadece yumurta birleşimine bakarsak problemi kolaylaştıracak bir şeyi fark edebiliriz.

İki yumurta birleşince her iki renkten de birer yumurta azalıyor ve üçüncü renk sayıca bir artıyor. Böylelikle hepsinin paritesi, yani tek ve çift sayıda olması, aynı anda değişiyor. Şu an her üç yığının da paritesi tek ama renklerden birine bir yumurta ekleyince bir yığının paritesi çift olurken diğer ikisininki tek kalacak. Hangi rengi seçerseniz seçin diğer iki renkle zıt paritede olacak: Çift olduklarında tek ve tek olduklarında ise çift çünkü herhangi bir yumurta birleşimi her yığının paritesini anında değiştirir. Elde etmeye çalıştığımız 1 mavi, 0 mor ve 0 kırmızı yumurta veya tek, çift, çift. Yani başlangıçta mavi yumurta yığınının diğer iki yığınla zıt paritede olmasını istiyoruz.

Öyleyse makineye mavi bir yumurta eklersiniz ve bu durumda 99 yumurta birleşip tek bir mavi yumurta çıkarırlar. Çıkacak Cuddly'nin 6 yaşındaki oğlunuzu olabildiğine mutlu edeceği kesin. Yalnız, satıcının uyarısını dikkate alın ve gece yarısından sonra asla beslemeyin.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.